שקד שלישי אצל הילדים - איך חדר מלח יכול לעזור לזה?

 

מאת: פאיה ספקטור C.Ac  N.D מטפלת ברפואה סינית ונטורופתית..

 

שקד שלישי אצל הילדים - איך חדר מלח יכול לעזור לזה?

 

שקד שלישי מוגדל, המכונה אנדואיד וגם פוליפים, הינו תופעה נפוצה בקרב ילדים בגילאי 2 עד 6. האנדואיד הוא למעשה רקמת לימפה בדופנה האחורי של הגרון, אשר נועדה להוות מחסום והגנה בפני חיידקים וזיהומים העלולים להתפשט מחלל הפה והאף לשאר הגוף. מכאן שבעת מחלה נוטה איבר זה לגדול, ובקרב ילדים מסוימים, לרוב בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, מתרחשת הישנות מוגברת של  גדילתו. יש לציין כי במרבית המקרים בגיל 6 מתכווצת התופעה מעצמה.

 

איך מזהים בעיית שקד שלישי ומה עושים

 

בעיית שקד שלישי בקרב ילדים מתבטאת לרוב בקשיי נשימה דרך האף, נחירות, דלקות אוזניים חוזרות ונשנות, נזלת מוגלתית, קושי בנשימה ובאכילה, ואף בהפסקות נשימה במהלך השינה. לכן, כאשר מופיעה אחת או יותר מתופעות אלו יש לוודא כי הילד אינו סובל משקד שלישי מוגדל. הפתרון שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית לבעיה זו הינו מתן תרופות אנטיביוטיות, ובמקרים חמורים יותר מתן סטרואידים ואף ניתוח כירורגי בהרדמה מלאה להסרת השקד השלישי. יש לציין כי במקרים רבים הניתוח אכן עוזר, אך ייתכן גם מצב בו הרקמה גודלת בחזרה והבעיה ממשיכה להופיע. לכן, חשוב לדעת כי קיימים פתרונות יעילים לבעיית שקד שלישי ברפואה המשלימה, ואחד היעילים והמוצלחים שבהם הינו טיפול בעזרת חדר מלח.

 

 

מהו טיפול בחדר מלח

 

חדר מלח הוא חלל סגור שכל קירותיו, תקרתו ורצפתו מכוסים בשכבה עבה של מלח יבש וטבעי, בעל טמפרטורה קבועה של כ- 22 מעלות עם כ- 40% לחות. בזכות המלח עשיר החדר בנתרן כלוריד וביונים שליליים התורמים באופן ישיר לחיזוקה של המערכת החיסונית, לבעיות במערכת הנשימה, ולשחרור ליחה ונוזלים מהריאות. עבור ילדים, הטיפול בחדר מלח כולל מספר מפגשים בני שעה, ומבוצע  באופן פשוט על ידי התרגעות והתרווחות של הילד עם משחקים וצעצועים בחדר, וכן עם אפשרות של נוכחות הורה מלווה.

 

כיצד תורם חדר מלח לבעיית שקד שלישי

 

כאמור, חדר מלח מסייע לפתור תופעות הנוצרות משקד שלישי, כמו קושי בנשימה ונחירות במהלך השינה, הפוגמות באיכותה וברציפותה. כמו כן, מכיוון שבמקרים רבים שקד שלישי מוגדל נובע ממערכת חיסונית מוחלשת, הטיפול בחדר מלח מסייע במרבית המקרים לפתרון ולהעלמת התופעה ללא צורך בנקיטת פעולות כירורגיות. הפתרון מושג על ידי נשימת האוויר הטהור בעל תרכובת המלח הייחודית, אשר סופח נוזלים וליחה, ושימור התוצאות לאורך הזמן.מפחית את הנפיחות ברקמת השקד השלישי ומשפר את תפקוד הריאות. .מומלץ להשלמת הטיפול ושימור התוצאות לאורך הזמן להוסיף מנורת מלח  טיפולית שאיתה ישנים במהלך הלילה .